Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży  współpracuje z Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Dzieci, fundacją, która skupia głównie młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Misją Instytutu jest pomnażanie dobra poprzez dzielenie się nim z innymi.

Jednym z efektów działalności jest projekt LibrAfrica Grupa (Biblioteki jako Centra Rozwoju Dzieci w wioskach Afryki). Zakłada on budowę małych bibliotek dla dzieci z zapomnianych afrykańskich wiosek w Ugandzie i Tanzanii. Wolontariusze fundacji dostarczają dzieciom narzędzia rozwoju, by same mogły się rozwijać i mieć wpływ na swoją przyszłość. Dzieci w biednych krajach afrykańskich chcą się uczyć, chcą zostać lekarzami, inżynierami, nauczycielami. Pragną rozwijać swoje wioski i społeczności, ale problemem jest dostęp do odpowiedniej edukacji. Założycielka fundacji, Justyna Jarząbska,  postanowiła im pomóc i znalazła sposób na zbudowanie w pełni wyposażonej biblioteki w środku afrykańskiej sawanny. W 2018 r. przy współpracy swoich znajomych, przyjaciół, rodziny powołała do życia bibliotekę w Rugando – wiosce w południowej Ugandzie. W kwietniu tego roku, pomimo pandemii, zorganizowała wyjazd do Tanzanii, aby tam zbudować drugą bibliotekę LibrAfrica, w Maganzo.

Projekt “LibrAfrica”, którego celem jest wspieranie rozwoju dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki – Maganzo i Ugandy był realizowany m.in. w Oddziale dla Dzieci MBP w Łomży. W spotkaniach  brali udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży, uczniowie z klasy V ze Szkoły Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. “Jadzia” w Konarzycach oraz uczniowie z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży.  Uczniowie w grupach tworzyli książeczki edukacyjne obrazujące polską rodzinę, szkołę, owoce, warzywa, zwierzęta, rośliny , pory roku oraz wzbogacali swoją wiedzę na temat Afryki wykorzystując książki popularnonaukowe, oglądając filmy edukacyjne i biorąc udział w zabawach.

 

Zapewne w domu masz wiele toreb: wizytowe, jednorazowe, ulubione, podróżne itp.

Ale takiej torby na pewno nie posiadasz.

 

 

❗️ ‼️ To TORBA uszyta przez panie wolontariuszki z Fundacji MIRD ❗️ ‼️

Jest to rzecz stworzona z potrzeby serca, niepowtarzalna, ekologiczna i niezwykle potrzebna. Bazą do uszytych toreb były materiały zdobyte prawie charytatywnie lub podarowane przez osoby o dobrym sercu. Aplikacje stanowią elementy wycięte z tekstyliów kupionych w ramach pomocy humanitarnej w Tanzanii. Zostały one zakupione podczas ostatniego wyjazdu członków Fundacji w kwietniu tego roku. Nabyto je na lokalnym targu plemienia sukuma w regionie Ushirombo, Geita i Sukuma – miejsc, gdzie pomimo wielu kopalni diamentów i złota, panuje duża bieda i niesprawiedliwość społeczna. W tym regionie planujemy zbudować bibliotekę 📚 📚 i centrum rozwoju LibrAfrica, na co zbieramy pieniądze. Jednym z celów byłoby wyszkolenie lokalnych szwaczek, żeby moc im płacić większe pieniądze lokalnie za fajne produkty i sprzedawać w Polsce.

❗️ ‼️ 18 listopada o godzinie 17.00 w Hali Kultury w Łomży ❗️ ‼️ możesz stać się właścicielem takiej NIEZWYKLEJ TORBY. ❗️ ‼️

Będą one wystawione na licytacji podczas wydarzenia, na którym Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci podsumuje projekt „LibrAfica w Łomży i okolicach”. Przyjdź i weź udział w licytacji. Pieniądze przeznaczone będą na budowę biblioteki w Maganzo w Tanzanii. W ten sposób będziesz mógł razem z nami rozpocząć budowę biblioteki w Afryce 📚 📚

Ponadto fundacja Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci postanowiła umilić czas wszystkim biorącym udział w podsumowaniu projektu i przygotuje zestaw pysznych ciast domowych. Piec je będą wolontariuszki, realizatorki warsztatów, rodzice dzieci biorących udział w zajęciach. Będziesz mógł posmakować tych domowych specjałów (za drobną opłatą) i tym samym wesprzeć dzieło budowy biblioteki w tanzańskiej wiosce Maganzo.

WYSYŁAJ Z NAMI DOBRO !!!!

Więcej informacji o Międzynarodowym Instytucie Rozwoju Dzieci – https://www.facebook.com/iichd.org/ https://iichd.org/ i projekcie “LibrAfrica” – https://www.facebook.com/librafrica.org/.

#LibrAfrica
Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci

Skip to content