Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży  współpracuje z Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Dzieci, fundacją, która skupia głównie młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Misją Instytutu jest pomnażanie dobra poprzez dzielenie się nim z innymi.

Jednym z efektów działalności jest projekt LibrAfrica Grupa (Biblioteki jako Centra Rozwoju Dzieci w wioskach Afryki). Zakłada on budowę małych bibliotek dla dzieci z zapomnianych afrykańskich wiosek w Ugandzie i Tanzanii. Wolontariusze fundacji dostarczają dzieciom narzędzia rozwoju, by same mogły się rozwijać i mieć wpływ na swoją przyszłość. Dzieci w biednych krajach afrykańskich chcą się uczyć, chcą zostać lekarzami, inżynierami, nauczycielami. Pragną rozwijać swoje wioski i społeczności, ale problemem jest dostęp do odpowiedniej edukacji. Założycielka fundacji, Justyna Jarząbska,  postanowiła im pomóc i znalazła sposób na zbudowanie w pełni wyposażonej biblioteki w środku afrykańskiej sawanny. W 2018 r. przy współpracy swoich znajomych, przyjaciół, rodziny powołała do życia bibliotekę w Rugando – wiosce w południowej Ugandzie. W kwietniu tego roku, pomimo pandemii, zorganizowała wyjazd do Tanzanii, aby tam zbudować drugą bibliotekę LibrAfrica, w Maganzo.

UWAGA ‼ UWAGA ❗
Jedyna okazja, żeby zobaczyć książeczki  📚  📚  📖  📖  które powstały w ramach projektu „LibrAfrica w Łomży i okolicy”. Książeczki wykonały dzieci z klas 0-8 szkoły podstawowej. W zajęciach brały udział następujące szkoły:
• Szkoła Podstawowa nr 2 w Łomży
• Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży
• Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży
• Zespół Szkół Specjalnych w Łomży
• Szkoła Podstawowa w Konarzycach  👍
Dzieci zapoznawały się z wiedzą o kontynencie afrykańskim, realiami codziennego życia i warunkami, w jakich uczą się ich rówieśnicy w Tanzanii. Na koniec zajęć wykonały własnoręcznie książeczki, które zostały już przekazane do Maganzo. Mamy dokumentację fotograficzną tych wspaniałych prac.
❗ ‼ 18 listopada (czwartek) o godzinie 17.00 w Hali Kultury w Łomży ❗ ‼ będziesz mógł zobaczyć, jakie książeczki wykonały dzieci z Łomży i okolic, jaka jest ich tematyka i forma. Poznasz też zwycięzcę konkursu na najciekawszą książeczkę. Książeczki dzieci z Łomży i okolic to pierwszy księgozbiór w mającej powstać bibliotece w Maganzo. Ty też możesz zbudować bibliotekę w Afryce.
WYSYŁAJ Z NAMI DOBRO!!!!
Więcej informacji o Międzynarodowym Instytucie Rozwoju Dzieci – https://www.facebook.com/iichd.org/ https://iichd.org/ i projekcie “LibrAfrica” – https://www.facebook.com/librafrica.org/.
Skip to content