Życie jest nieprzewidywalne!

Nawet dla 216-letniego Dęba.

Dąb (tak zwracają się do niego przyjaciele) to dąb czerwony żyjący w amerykańskim miasteczku. Oprócz tego, że stanowi dom dla takich zwierząt jak: oposy, skunksy, wiewiórki, ptaki itd. jest też naturalną granicą między dwiema posesjami, w których mieszkają, jak się okazuje, całkiem RÓŻNI ludzie. Dla mieszkańców drzewo to przede wszystkim instytucja z tradycją – tzw. drzewo życzeń. Co roku z 1 maja ludzie na gałęziach Dębu zawieszają swoje prośby. Pod RÓŻNĄ postacią i z RÓŻNYMI intencjami. Przychodzi jednak dzień, kiedy pewien człowiek wykorzystuje drzewo do zupełnie INNYCH celów. Po raz pierwszy od ponad 200 lat dąb przestaje pełnić swoją funkcję, zatem właściciel postanawia je ściąć…

Nie napisaliśmy o Dębie jeszcze paru rzeczy:

 – jest najlepszym przyjacielem Bonga (kimże jest Bongo?)

 – jest zabawny (mimo, że Bongo uważa, ze nie potrafi opowiadać żartów)

 – jest mądry (pochodzi ze świata przyrody, nie ludzi; a wiek bynajmniej nie odgrywa tu dużej roli)

 – jest tolerancyjny (szanuje wszystkie istoty go zamieszkujące – nawet korniki)

 – mimo tego, co często powtarza – jest czuły

 – jest jedynym w swoim rodzaju opowiadaczem

 – jest stworzony do bycia kimś więcej niż tylko “drzewem życzeń” (których wiele na świecie; patrz: Irlandia).

Co się stało, że drzewo “zasłużyło” na ścięcie?

Kim jest “pewien człowiek”?

Czy poRÓŻNIENI mieszkańcy domów przekroczą swoje granice i otworzą się na INNY świat?

Opowieść o akceptacji i procesie powstawania przyjaźni międzyludzkiej z poMOCą przyrody.

PEACE ☮️ , FRIENDSHIP ♾ & GREEN 🌳
Polecamy dzieciom w wieku 8-12 lat – Applegate K., Drzewo życzeń.
Stłuc świnkę to wzruszająca opowieść rodem z Toy story 1, 3, 4 : (
To historia chłopca, który marzył o posiadaniu figurki bohatera kreskówki, w zamian za to dostaje … porcelanową świnkę-skarbonkę i nauczkę od swojego ojca, by nie stać się rozpieszczonym jedynakiem. Pesahson (takie imię otrzymuje świnka) może być zapełniony monetami w zamian za dobre zachowanie wielbiciela Simpsona. Po krótkim czasie, mimo gniewu na ojca, chłopiec zaprzyjaźnia się z nie dającą się bawić zabawką. Przede wszystkim dlatego, że świnka zawsze jest uśmiechnięta, nawet wtedy, gdy nie dostaje monety.
 – Uważaj, Pesahson! Jesteś z porcelany – mówię mu, kiedy go przyłapię na tym, jak pochyla się lekko i patrzy na podłogę, a on uśmiecha się do mnie i czeka cierpliwie, aż sam zdejmę go ze stołu. Przepadam za nim, gdy się uśmiecha, tylko dla niego piję codziennie rano kakao z kożuchem, żeby móc wepchnąć mu szekla w plecy i zobaczyć jak jego uśmiech nic a nic się nie zmienia.  
 – Kocham cię, Pesahson – mówię mu potem. – Tak szczerze, to kocham cię bardziej niż mamę i tatę. Zawszę cię będę kochał, choćby nie wiem co (…) Ale niech cię ręka boska broni skakać ze stołu!
Mimo wiecznej przyjaźni, a nawet miłości, jak nakazuje życie i logika, nadchodzi czas, by stłuc młotkiem świnkę, która zapełniła się już monetami. Jak się okaże nie tylko monetami …
Nie można pojąć umieszczenia tak smutnego zakończenia w książce dla dzieci bez przeczytania notki Od Autora.
Polecamy również ze względu na wymowne ilustracje, na których tylko świnka posiada kolor.
Polecamy wrażliwym i mądrym dzieciom w wieku 6-106 lat, Keret Etgar, Polonsky David, Stłuc świnkę.
Kolejna polecana przez nas książka przedstawia fragment z życia pewnego włoskiego (?) kamienia, który ma bujną wyobraźnię. I tylko dzięki niej jest tym, kim chce być. I mimo, że czasem życie z niego kpi, ogranicza go tylko jego nieskończona imaginacja.
Czy to, co się dzieje w naszej głowie nie znaczy, że dzieje się naprawdę?
Budująca opowieść o tym, że nawet niewzruszona i niezmienna istota potrafi przystosować się do tego, co podsuwa los jest pouczającą lekturą również dla starszych wątpiących w swoje szczęście : )
I nie śmiejcie się z tego, kim zostanie kamień : )
Polecamy w szczególności tym wszystkim, którzy lubią album Coś z niczego na Facebooku Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży i wykonali proponowaną przez nas pracę plastyczną 17 lipca 2020 r. : ) – Coppo M., Petra [łac. – skała, kamień].
Skip to content