ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Dzień 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży postanowiła uhonorować swoich najaktywniejszych czytelników. Dzięki wdrożonemu na początku roku, nowemu systemowi bibliotecznemu SowaSQL możemy wygenerować różnego typu statystyki, w tym ranking użytkowników, którzy wypożyczyli największą liczbę książek.
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich chcemy wyróżnić:
~ Ewelinę Baczewską
~ Panią Janinę Picewicz-Znosko
~ Panią Grażynę Sznitko
Osoby te otrzymają pakiet nagród oraz materiały promocyjne, które przekazał Urząd Miasta Łomży.
Konkurs ten chcemy kontynuować przez następne miesiące w 2021 roku pod hasłem „Czytelnik Miesiąca”. Zachęcamy mieszkańców Łomży do odwiedzania naszych agend bibliotecznych i wypożyczania książek.
Wszystkich naszych Czytelników wybierających się w piątek 23 kwietnia 2021 r. do placówek MBP, zapraszamy do udziału w quizie literackim dla dzieci i dorosłych.