Na wspaniałość biblioteki publicznej składa się wiele czynników, m.in. to, że jest połączeniem księgarni i antykwariatu – czuć jednocześnie nowy druk i stary papier, czasem wręcz papirus. Co kto lubi. W naszej bibliotece jednym z białych kruków jest niemieckie wydanie Biblii z 1716 r. (Dział Zbiorów Specjalnych). To tylko informacja. Nie będziemy jej polecać.

Sięgamy po stare baśnie, legendy, bajki oparte na motywach ustnych opowieści ludowych, mitach słowiańskich.

Nasi najmłodsi czytelnicy rzadko wypożyczają tego typu pozycje – grafika niezbyt współczesna. Świat baśniowy wymaga od czytelnika otwartości. W zamian poszerza horyzonty wyobraźni, uczy wrażliwości, ukazuje ścieżki dobra i zła itd. Przede wszystkim jednak wszelkie przygody baśniowe skutecznie oddalają czytającego od rzeczywistości. W obecnej sytuacji dla niektórych może to być tymczasowy lek na zło tego świata : (
Zatem, teraz właśnie dzieci, młodzież i dorosłych zachęcamy do sięgania po stare BAŚNIE, LEGENDY, BAJKI : )