„Wolni od uzależnień” – takie hasło było myślą przewodnią dzisiejszych warsztatów z Martą Fox w bibliotece, w których wzięli udział uczniowie z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.

Marta Fox jest laureatką wielu nagród i wyróżnień literackich, w roku 2006 otrzymała odznaczenie “Zasłużony dla Kultury Polskiej”; Jej powieści zostały uhonorowane m.in. przez Polską Sekcję IBBY. Autorka opublikowała prawie 50 książek (wiersze, eseje, opowiadania, powieści). Utwory były tłumaczone na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski. W swojej twórczości prozatorskiej Pisarka porusza problemy dzieci i młodzieży związane głównie z dojrzewaniem emocjonalnym. Odwołując się do współczesnych realiów opisuje bohaterów i ich środowiska. Powieść „Magda.doc” znajduje się na liście nadobowiązkowych lektur szkolnych, a w podręcznikach do języka polskiego przytaczane są cytaty z serii o Agatonie.

Podczas spotkania młodzież na przykładzie konkretnych postaci literackich zapoznała się z funkcjonowaniem człowieka uzależnionego od alkoholu, jedzenia, Internetu, telefonu, sukcesu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak działają techniki, programy i formy terapii uzależnień.

Dziękujemy Uczniom z klasy VIII i Nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży za aktywny udział w spotkaniu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku „PROaktywnie z książką”.