Po czym poznać, że książka jest dobra?

Może po zachęcającym początku i “mocnym” zakończeniu skłaniającym do refleksji lub wywołującym emocję.   : ) A może po tym, że podoba się i dziecku i dorosłemu?

Dzisiaj polecamy właśnie takie książki.

Opowieść rozpoczynająca się słowami Dni w Zielonym Lesie zazwyczaj upływały bardzo spokojnie, czasami wręcz wkradała się tu nuda. (…) Tego lata jednak w niektórych domach zaczęły się dziać dziwne rzeczy to historia pewnej popielicy, która miała problem z zasypianiem i chyba podświadomie wiedziała dlaczego, ponieważ lądowała w środku nocy w łóżkach innych zwierząt Zielonego Lasu. Zwroty akcji zachęcają do dalszego czytania.

To opowieść o samotności, potrzebie bycia z innymi i prawdziwej przyjaźni.

Bajka również dla dorosłych.

Piękne ilustracje Marco Somà.

Polecamy – Isern S., Somà M., Siedem łóżek malutkiej popielicy.

Zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową Ilustratora: http://marcosoma.blogspot.com/

 

Zgubiona dusza (2017) Olgi Tokarczuk oraz Joanny Concejo i Pracownia Aurory (2019) Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung to podobne pod względem przesłania opowieści.

Ukazują, jak mało wartościowymi ludźmi jesteśmy, jeżeli zachowujemy się jak większość. Dołączamy do grona rywalizujących szczurów będących ciągle w pośpiechu, zapatrzonych w smartfony. To obraz naszych czasów? : (

Jednym z głównych motywów łączących obie opowieści jest serce.

W obu opowieściach pojawia się postać “uzdrowicielki” – u Tokarczuk jest to zdecydowana siła i mądrość, u Jędrzejewskiej-Wróbel – siła i mądrość w kryzysie.

Aurora to osoba, która z pasją wykonuje swój zawód – zajmuje się naprawą złamanych ludzkich serc. Jednak, jak każą nasze nieczułe czasy, postanawia zrezygnować z pracy, ponieważ zauważa, że nikomu nie zależy na tym, by posiadać zdrowe, szczęśliwe serce, a przecież niemożliwością jest, by nikt nie był pokiereszowany.

W opowieści Jędrzejewskiej-Wróbel istotną rolę, jak zresztą i u Tokarczuk, odgrywa imię.

Aurora podobnie jak Śpiąca Królewna pod wpływem innej osoby odkrywa, że jej życie jednak się nie skończyło.

To opowieści o utracie w nas nas samych.

Nie tylko dla dzieci.

  

Polecamy – Tokarczuk O., Concejo J. – Zgubiona dusza; Jędrzejewska-Wróbel R., Pracownia Aurory, il. J. Jung.

Skip to content