KONKURS RECYTATORSKI “POWIEDZ TO JESZCZE RAZ – WIERSZE TRUDNE W WYMOWIE” ROZSTRZYGNIĘTY!

To już XX edycja konkursu recytatorskiego organizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w ramach Dni Literatury Dziecięcej (2-30 kwietnia). W tym roku hasło brzmiało „Powiedz to jeszcze raz – wiersze trudne w wymowie”.

Dni Literatury Dziecięcej to święto dla młodych czytelników, które jest okazją do wzięcia udziału w spotkaniach z gośćmi ph. „Książki dzieciństwa”, warsztatach, lekcjach bibliotecznych i konkursach.

Konkurs recytatorski skierowany był do uczniów szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Przebiegał w dwóch etapach i obejmował dwie grupy wiekowe. 20 kwietnia (czwartek) występowali recytatorzy klas I – IV, a w piątek, 21 kwietnia, wystąpią uczniowie klas V – VIII.

Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne, które wyłoniły maksymalnie pięcioro reprezentantów w każdej grupie wiekowej.

Do konkursu zgłosili się uczniowie ze szkół z powiatu: ze Szkoły Podstawowej w Rakowie – Boginiach, Przytułach, Rutkach, Kupiskach, Konarzycach, Drozdowie, Piątnicy, oraz Łomży – SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 7, SP nr 9, SP nr 10.

Zadaniem każdego uczestnika było przedstawienie jednego poetyckiego „łamańca językowego”. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, m.in.: Agnieszki Frączek, Marii Konopnickiej, Hanny Łochockiej, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jana Brzechwy Marcina Brykczyńskiego, Łukasza Dębskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Juliana Tuwima.

W obu kategoriach wiekowych publiczność ma możliwość wyboru swojego faworyta przyznając Nagrodę Publiczności.

W kategorii klas I – IV oceny prezentacji recytujących dokonało jury w składzie: Pani Natalia Jankowska – redaktor wydawniczy Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka” im. Stanisława Zagórskiego w Łomży, zastępca dyrektora Zarządu Fundacji „Glogerianum”; Pan Adam Dąbrowski – redaktor łomżyńskiego studia Polskiego Radia Białystok oraz Pani Klaudia Wykowska – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży

i po wysłuchaniu 56 recytatorów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Liwia Jankowska – Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży

II miejsce – Zuzanna Góralczyk – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

II miejsce – Iga Ruchaczewska – Szkoła podstawowa nr 9 w Łomży

III miejsce – Igor Blusiewicz – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży

III miejsce – Mateusz Smoliński – Szkoła Podstawowa w Konarzycach

Wyróżnienia:

Emilia Bachanek – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży

Maja Chrapowicz – Szkoła Podstawowa w Drozdowie

Magdalena Sydor – Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży

Gloria Szeligowska – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży

Alicja Szymańska – Szkoła Podstawowa im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. “Jadzia” w Konarzycach

Hanna Świętochowska – Szkoła Podstawowa im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. “Jadzia” w Konarzycach

Lena Waszczyszyn – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy

Piotr Wądołowski – Szkoła Podstawowa im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. “Jadzia” w Konarzycach.

W wyniku głosowania Nagrodę Publiczności otrzymała Magdalena Sydor ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży.

W przerwie recytacji uczniów klas I – IV publiczność miała możliwość obejrzeć występ artystyczny dzieci z Niepublicznego Przedszkola Katolickiego Zgromadzenia Sióstr Służek N.M.P. Niepokalanej w Łomży pod kierunkiem Pani Weroniki Jasionowskiej, Pani Justyny Brzostowskiej, Pani Danuty Kubickiej, Pani Sylwii Mieczkowskiej, Pani Małgorzaty Grojdy oraz Pani Kingi Wołczak.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia książkowe, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.

Wyjątkowym Gościem była Pani Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński, która wszystkim Uczestnikom sprawiła słodką niespodziankę.

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ