XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (26 maja – 2 czerwca)

Stoi na Długiej lokomotywa …

W dniach 26 maja – 2 czerwca odbywa się Jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym wydarzeniem kulturalnym. Celem akcji jest zachęcanie do regularnego czytania dzieciom oraz promowanie wartościowej literatury, w tym roku polskiej.

Z tą myślą Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przygotowała łomżyńską odsłonę jubileuszowej edycji Tygodnia Czytania Dzieciom. Główną atrakcją było wspólne, głośne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima przed budynkiem biblioteki przy ul. Długiej 13. „Motorniczym” naszej lokomotywy był dziennikarz radiowy Adam Dąbrowski.

Ponadto, w ramach spotkania odbyły się:

• występy przedszkolaków z NP „Mały Artysta” i PP nr 9 oraz głośne czytanie fragmentów tekstów literackich przez uczniów SP Nr 7 w Łomży, zilustrowanych w konkursie plastycznym „Mały ilustrator”,
  • zagadki literackie,
  • kiermasz książek „Pod chmurką”,
  • wspólne kolorowanie lokomotywy i jej wagonów,
  • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Mały ilustrator”, połączone z wystawą prac

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zadaniem każdego uczestnika było zilustrowanie wybranego fragmentu utworu literackiego Heleny Bechlerowej, Agnieszki Frączek, Stanisława Jachowicza, Czesława Janczarskiego, Tove M. Jansson, Ludwika J. Kerna, M. Konopnickiej, M. Kownackiej, J. Ratajczaka, E. Szelburg-Zarembiny, D. Wawiłow. Wpłynęły 93 prace, spośród których jury w składzie: Pani Anna Bureś – instruktor plastyk MDK-DŚT w Łomży, Pani Renata Orchowska-Kowalczyk – nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży, Pani Elżbieta Ziółkowska – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży nagrodziło 24 uczestników.

GALERIA PRAC – “MAŁY ILUSTRATOR”

Zachęcamy do codziennego, głośnego czytania dzieciom, szczególnie polskich autorów „20 minut dziennie codziennie”!