B jak biblioteka, B jak Bahdaj

11 maja 2023 roku w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży odbyła się XI edycja Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego skierowanego do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. W tym roku młodzież wykazała się znajomością książek polskiego autora Adama Bahdaja: Kapelusz za 100 tysięcy, Stawiam na Tolka Banana i Wakacje z duchami. Konkurs ph. B jak biblioteka, B jak Bahdaj został zorganizowany w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!

Celami konkursu było: popularyzowanie polskiej literatury, zainteresowanie dzieci twórczością Adama Bahdaja, rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, ćwiczenie pamięci, koncentracji uwagi i kojarzenia zdarzeń oraz kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn. W konkursie wzięli udział reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Drozdowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. mjra Władysława Raginisa w Piątnicy, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, Szkoły Podstawowej w Rakowie-Boginiach, Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży. Trzyosobowe drużyny zostały wyłonione w wyniku eliminacji szkolnych. Konkurs składał się z trzech etapów, podczas których uczestnicy odpowiadali na pytania ustne i pisemne oraz formułowali wypowiedzi na podstawie wysłuchanych fragmentów.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: Pani Maria Tocka – dziennikarka Tygodnika Podlaskiego Kontakty, Pani Joanna Chludzińska – specjalistka w Dziale Edukacji i Promocji, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Pani Magdalena Semeniuk – bibliotekarka, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

W wyniku zmagań czytelniczych laureatami I miejsca zostali uczniowie z Zespołu-Szkolno-Przedszkolnego im. mjra Władysława Raginisa w Piątnicy: Julia Brzozowska, Joanna Sakowska i Zuzanna Zapert pod kierunkiem Pani Ewy Kutyło oraz Pani Ewy Wądołowskiej; II miejsca – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Księcia Mazowieckiego Janusza I w Łomży: Maja Ciuchnicka, Pola Galińska, Mateusz Jankowski, pod kierunkiem Pani Kamilli Rybarz-Bargielskiej; III miejsca – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży: Szymon Bućkowski, Mikołaj Andrzej Chmielewski i Filip Jankowski, pod kierunkiem Pani Marzeny Anny Chętnik.

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia oraz pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział.

 

Skip to content