Czy wiedzieliście, że …:

~ Księżyc powstał, kiedy Ziemia była jeszcze bardzo młoda – w wyniku silnego uderzenia przez asteroidę lub inne ciało niebieskie – fragment naszej planety oderwał się i został wyrzucony na jej orbitę. Skąd wiadomo, że Księżyc oderwał się od Ziemi? Stąd, że jego skład chemiczny jest taki sam jak ziemski

~ odkąd na Marsie znaleziono wodę, naukowcy przypuszczają, że istnieje na nim życie

~ pierwsza żywa komórka pojawiła się ok. 3,5 miliarda lat temu – niektórzy naukowcy twierdzą, że życie przybyło z Kosmosu, wraz z kosmicznym pyłem, na fragmencie rozbitej planety; inni, że powstało w wyniku zajścia reakcji chemicznych między atomami pierwiastków i utworzenia się związków organicznych. Pierwsze komórki nie potrzebowały tlenu, żeby żyć i rozwijać się, ale w pewnym momencie pojawiły się bakterie, które zaczęły go produkować! To sinice albo inaczej cyjanobakterie i to właśnie one zmieniły wygląd planety – wody pokryły się błękitem i zielenią, a nieliczne lądy czerwienią.

O wielkich katastrofach i triumfie (niektórych) istnień, o zmianie klimatu i ewolucji organizmów przeczytacie w książce Katarzyny Bajerowicz Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi.

 

Skip to content