Dzień Dziecka z biblioteką już za nami !

 

W przededniu Dnia Dziecka 31 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zorganizowała imprezę plenerową dla dzieci w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (28 maja – 4 czerwca).

Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom. Tegoroczne hasło brzmi „Polscy autorzy dla klimatu”. W tym czasie w całej Polsce odbywają się spotkania czytelnicze mające na celu ukazanie dzieciom piękna przyrody i uwrażliwienie je na kwestie ekologiczne.

W tym roku Dzień Dziecka z biblioteką wspierany był przez Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w Drozdowie, którego stoisko z niespodziankami, publikacjami prowadziły Panie Elżbieta Baczewska i Anna Jadczak.

Głównym punktem programu były występy uczniów z łomżyńskich szkół. Dzieci z klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 1 zaprezentowały Zieloną krainę wierszy, młodzież z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 przygotowała występ pt. Jesteśmy eko, podczas którego m.in. śpiewała piosenki o zwierzętach, a także zachęcała najmłodszych do eko-zagadek. Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 razem z nauczycielami wystąpili w roli bohaterów Akademii Pana Kleksa J. Brzechwy.

Kolejnym ważnym punktem programu, na który czekali uczestnicy konkursu plastycznego Mój lapbook było podsumowanie i wręczenie nagród laureatom.

Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-VI z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zadaniem uczestników było stworzenie lapbooka o dowolnej tematyce. Lapbook (z ang. książka na kolanach) to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na wybrany temat – książka z otwieranymi okienkami, skrytkami, ruchomymi elementami itd. Założeniem konkursu było promowanie czytelnictwa, rozbudzanie kreatywności i ciekawości świata oraz ćwiczenie umiejętności gromadzenia i systematyzowania informacji.

Jury w składzie: Pani Gabriela Horosz – artysta plastyk, wicedyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży; Pani Ewa Skłodowska – artysta plastyk, fotografik nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży; Pani Barbara Piotrowska – kierownik Działu Udostępniania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży; Pani Anna Dobrzycka – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży – oceniając pomysłowość – spośród 91 prac postanowiła wyróżnić 24 prace.

Nagrodzeni zostali:

Aleksandra Sokalska – SP w Drozdowie

Zuzanna Mertin, SP w Drozdowie

Natalia Kościuk, SP 1 w Łomży

Maja Kuczyńska, SP 1 w Łomży

Łukasz Przyborowski, SP 2 w Łomży

Aleksandra Cwalina, ZSP w Piątnicy

Natan Alachamowicz, SP 5 w Łomży

Aleksandra Sielawa, SP w Drozdowie

Aleksander Borawski, SP w Drozdowie

Marcel Dzierzgowski, ZSP w Piątnicy

Klaudia Kotowska, SP w Drozdowie

Dawid Chaberek, SP w Drozdowie

Kacper Wasilow, ZSP w Piątnicy

Wiktoria Cymek, ZSP w Piątnicy

Dominika Nikonowicz, SP w Drozdowie,

Anna Gromadzka, SP nr 1 w Łomży

Wiktoria Szczodry, SP nr 1 w Łomży

Maja Gromadzka, SP nr 1  w Łomży

Maja Salwa, SP nr 1  w Łomży

Maja Kaczkowska, SP nr 4 w Łomży

Anna Mitter, SP nr 1  w Łomży

Dominik Mieczkowski, S nr 5 w Łomży

Amelia Kajko SP nr 1 w Łomży

oraz grupa dzieci z Przedszkola ZSP Piątnica: Zuzanna Kuberska, Liliana Godlewska, Emilia Godlewska, Julia Rakowska, Wanda Skrodzka, Martyna Zofia Wojewoda, Magda Karpińska.

Wszystkie dzieci duże i małe, które przybyły na Dzień Dziecka z biblioteką miały okazję wziąć udział w zagadkach i konkurencjach losowanych z magicznego Kartonikusa. Dodatkową atrakcją był konkurs Chodnikowego malowania ph. Zabawne owady z użyciem kartonów i kredek. Nagrody Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie trafiły do trzech osób, które wykonały najciekawsze prace

Na koniec, wszyscy odczytaliśmy wiersz Jana Brzechwy Stonoga.

Dużym zainteresowaniem cieszył się: kiermasz książek Pod chmurką, biblioteczna fotobudka oraz wystawa pokonkursowa Mój lapBOOK.

 

Skip to content